اصحاب و شاگردان

اصحاب امام حسین علی اصغر علیه السلام

وی فرزند امام حسین علیه السلام و از شهیدان کربلا است. «۳» و مادرش رباب دختر امرءالقیس «۴» میباشد. «۵»
برخی گفتهاند که نام دیگر علی اصغر، عبدالله است «۶» و برخی قایلاند که عبدالله غیر از علی اصغر میباشد؛ زیرا عبدالله در جلو خیمهها، در دامان پدرش حسین علیه السلام شهید شد ولی علی اصغر بنابر نقلی در مقابل صف دشمن هدف تیر قرار گرفت. «۷» صاحب ذخیره الدارین هم نقل کرده است که عبدالله روز عاشورا به دنیا آمد و ساعاتی پس از ولادت شهید شد. «۸» ولی در مقتل ابو مخنف آمده که کودک شیرخوار حسین علیه السلام در کربلا شش ماهه بوده است. «۹»
گونه شهادت علی اصغر علیه السلام در تاریخ، مختلف ثبت شده است. برخی نوشتهاند که امام حسین علیه السلام، روز عاشورا، پس از شهادت اصحاب و یارانش، برای وداع کنار خیمهها آمد و علی اصغر را در آغوش داشت و میبوسید که ناگهان حرمله بن کاهل اسدی او را هدف تیر قرار داد و گلویش را پاره کرد. «۱۰»
برخی دیگر گفتهاند که زینب علیها السلام این کودک را نزد برادر آورد تا از لشکر برای او طلب آب کند و امام علیه السلام او را مقابل لشکر برد و فرمود: ای جماعت شما شیعیان و اهل بیتم را کشتهاید و
پژوهشی پیرامون شهدای کربلا، ص: ۲۶۲
این طفل مانده است که او هم از تشنگی به خود میپیچد. او را جرعهای آب دهید. در همین حال که حسین علیه السلام با آنها سخن میگفت، ناگهان مردی طفل را هدف تیر قرار داد و کشت. «۱»
امام حسین علیه السلام پس از هدف قرار گرفتن علی اصغر، دست را زیر گلوی او گرفت و چون از خون پر شد آن را به آسمان پاشید «۲» و فرمود: آنچه بر من نازل شد، برایم آسان است زیرا در راه خدا است و او میبیند. «۳» برخی نیز نوشتهاند که فرمود: خدایا [شهادت] این [کودک] نزد تو، کمتر از [کشتن] ناقه صالح [پیامبر علیه السلام] نیست. «۴» خدایا اگر امروز فتح و نصرت خویش را از ما باز داشتهای آن را در چیزی که برای ما بهتر است قرار ده. «۵» در این حال ندایی از آسمان برخاست که یا حسین! شیر خوارت را واگذارم که هم اکنون شیر دهندهای، در بهشت برایش مهیا است. «۶»
برخی از مورخان نوشتهاند که حسین علیه السلام قنداقه غرقه به خون طفل را به خیمه باز گرداند و به ام کلثوم سپرد. «۷»
برخی دیگر نقل کردهاند که امام علیه السلام پس از شهادت او قبری حفر کرد و پیکرش را در پارچهای پیچید و بر آن نماز گزارد. «۸» برخی نیز نوشتهاند که بدنش را آورد و کنار بدن دیگر شهدا نهاد. «۹»
در زیارتنامه امام حسین علیه السلام درباره علی اصغر علیه السلام چنین میخوانیم:
«صَلی اللَهُ عَلَیْکَ وَعَلَیْهِمْ وَعَلی وَلَدِکَ عَلی الاصْغَرِ الذی فُجِعْتَ بِهِ» «۱۰»
درود خدا بر تو و بر ایشان (شهیدان) و بر فرزندت علی اصغر که داغدار او شدی.
پژوهشی پیرامون شهدای کربلا، ص: ۲۶۳
علی اصغر را بابالحوائج نیز میخوانند، زیرا گرچه شیرخوار بود، ولی مقامش نزد خدا والا است. «۱»
برگرفته از کتاب پژوهشی پیرامون شهدای کربلا نوشته آقای عبد الحسین ﺑﯿﻨﺶ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *