فرزندان و نوادگان

در بیان عدد اولاد حضرت امام حسین علیه السلام

در بیان عدد اولاد حضرت امام حسین علیه السلام
شیخ مفید رحمت الله علیه فرموده که آن حضرت را شش فرزند بود چهار تن از ایشان پسران بودند :
۱ – علی بن الحسین الاکبر (امام سجاد علیه السلام) و کنیت او ابو محمد است و نام مادرش شهربانو یا شاه زنان ـ دختر کسری یزجرد (دختر یزدگرد پادشاه ساسانی) ـ است
/پاورقی ۱- بحارالانوار، ج ۴۵، ص ۳۲۹، الارشاد، ص ۲۵۳، نفس المهموم، قم، ص ۵۲۴، کشف الغمه فی معرفه الائمه، ص ۲۱۴٫/
۲ – علی بن الحسین الاصغر معروف به علی اکبر که در کربلا با پدرش شهید شد (به شرحی که در سایت آمده است) و مادرش لیلی دختر ابومره بن عروه بن مسعود ثقفیه است. او براساس گفته‎ ی شیخ مفید در ارشاد، دو سال پس از وفات جدّش علی علیه السلام در روز عاشورای سال ۴۲ هـ.ق، متولد شد و اولین فرد از بنی ‎هاشم بود که به میدان رفت، وقتی اذن میدان خواست، امام علیه السلام به او اذن میدان داد و نگاه نومیدانه ‎ای به او کرد و اشکش سرازیر شد و گریست و فرمود:
/پاورقی ۲- اللهم اشهد أنه قد برز الیهم غلام اشبه الناس خلقاً و خلقاً و منطقاً برسولک، و کنّا اذا اشتقنا الی نبیّک نظرنا الیه./
“خدایا! گواه باش جوانی را به میدان می فرستم که شبیه ترین مردم به پیغمبر تو، در خلقت و اخلاق، گفتار است، ما هر وقت مشتاق دیدار پیغمبرت می شدیم، به روی او نکاه می کردیم .”
/پاورقی ۳- نفس المهموم، ص ۳۰۸٫/
۳ – جعفر بن الحسین است و مادر او زنی از قبیله قضاعیه، او در حیات پدر وفات یافت و اولادی نداشت .
۴ – عبدالله ( معروف به حضرت علی اصغر) و او نیز در کربلا در کنار پدر به زخم تیری شهید گشت (که در فرازهایی از عاشورا آمده است .) مادرش رباب، ـ دختر امرء القیس ـ می‎باشد. امرء القیس در مدینه سه دخترش را به ازدواج امیرالمؤمنین علیه السلام و امام حسن علیه السلام و امام حسین علیه السلام درآورد که داستانش مشهور است. رباب به همسری امام حسین علیه السلام درآمد و سکینه و عبدالله، فرزندان حسین علیه السلام از رباب می‎باشند.

اما دختران :
۵ ـ یکی سکینه است که مادر او رباب دختر امرء القیس است . سکینه روز پنجم ماه ربیع الاول سال۱۱۷هـ.ق وفات کرد؛ وفات خواهرش فاطمه نیز همان سال است.
/پاورقی ۴- نفس المهموم، ص ۵۳۰ ./
۶ ـ و دختر دیگر فاطمه نام داشت و مادر او ام اسحاق دختر طلحه بن عبید الله تیمیه است.
که البته در تعداد فرزندان حضرت امام حسین علیه السلام تا ۹ تن نیز روایت شده است .
علی بن عیسی الاربلی در “کشف الغمه” گفته: اولاد حسین علیه السلام ده تن بودند؛ شش پسر و چهار دختر. سه تن از پسران وی علی نام داشته‎اند و محمد و عبدالله و جعفر. علی اکبر در کربلا در برابر پدر جنگید و شهید شد و علی اصغر صغیر را تیر زدند؛ همچنین گفته‎اند که عبدالله نیز با پدر کشته شد. دختران او زینب و سکینه و فاطمه بودند. نسل امام حسین علیه السلام از علی اوسط، یعنی زین العابدین علیه السلام است
/پاورقی ۵- کشف الغمه، ص ۲۱۴، بحارالانوار، ج ۴۵، ص ۳۳۱٫/
البته قول قوی و قریب به صحت و نظر شیخ مفید است. پس در خاتمه می‌توان گفت غیر از امام سجّاد‌ علیه السلام و جعفر بن الحسین‌ علیه السلام تمام فرزندان ذکور امام حسین علیه السلام در کربلا به شهادت رسیدند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *